Akú foto-techniku používame my v Portretovo.sk?

Kvalitná technika ešte nerobí dobrého fotografa. A kvalitné fotografie už robí aj ktorýkoľvek smartphone. No dobrý fotograf s kvalitnou technikou dokáže zázraky. My v Portrétove máme kvalitnú techniku radi, a preto Vám ju chceme ukázať.

Bez fotoaparátu to nejde

Nikon D7500

Nikon D7500 je našim hlavným pracovným nástrojom. Táto profesionálna „zrkadlovka“ nám umožňuje fotiť v horších svetelných podmienkach aj bez blesku, ktorý podľa nás kazí atmosféru. Zároveň sú fotografie z tohto fotoaparátu dostatočne veľké nato, aby mohli byť vytlačené až do rozmeru 90 cm x 60 cm bez straty kvality.

Nikon D90

Aj tá najlepšia technika môže niekedy vypovedať službu. Preto máme v zálohe vždy pripravený Nikon D90. Je to polo-profesionálna „zrkadlovka“, z ktorej sú fotky skutočne nádherne a vo fotobatohu nezaberie veľa miesta.

Objektív robí ostrosť

Nikkor 50 mm F1.4

Na prvý pohľad drobček. Ťažko uveriť, že takto malý objektív je jedným z najlepších portrétnych objektívov na svete. Niet divu, že je to najobľúbenejší objektív našej hlavnej fotografky Miriam. Aj vďaka svetelnosti tohto objektívu môžeme fotiť v horších svetelných podmienkach. Tým jeho prednosti zďaleka nekončia. Predmety fotené týmto objektívom sú na fotografiách „ostré ako britva“. Naopak pozadie dokáže rozostriť ako málo ktorý objektív.

Tamron 24-70 mm F2.8

8 cm priemer, 15 cm dĺžka a takmer 1 kg. Tamron vedľa Nikkoru 50 mm pôsobí ako David a Goliáš. Tento skvelý profesionálny objektív ponúka všetko, čo reportážny fotograf potrebuje. Aj preto je to najobľúbenejší objektív nášho reportážneho fotografa Jakuba.

Nikkor 35 mm F1.8

Občas treba fotiť aj v stiesnenejších priestoroch. Vtedy prichádza k slovu 35 mm. Aj toto „sklo“ patrí k mimoriadne vydareným portrétnym objektívom.

Nikkor 50 mm F1.8

Ako sme spomínali v článku – Ako vybrať svadobného fotografa?, správny fotograf by mal mať pre prípad poruchy zariadenia vždy zálohu. Táto „päťdesiatka“ je vždy pripravená zastúpiť náš primárny objektív – Nikkor 50 mm F1.4.

Ako vybrať svadobného fotografa?

Čítajte ďalej

Nikkor 18-200 mm F3,5-5,6

Tak ako potrebuje zálohu náš primárny portrétny objektív, bez zálohy sa nemôže obísť ani reportáž. Tento extrémne univerzálny objektív je použiteľný takmer na čokoľvek. My ho nosíme so sebou pre prípad, že by Tamron 24-70 vypovedal službu.

Ak treba prikázať svetlu svieť

Fomei LED 100BS

Na svoj vysoký výkon pomerne malé LED svetlo umožňuje fotiť aj v tých najtmavších interiéroch. Vďaka technológii LED má naozaj nízky odber a my sa tak môžeme spoľahnúť, že ani v starších budovách „nevyrazí poistky“. Tieto svetlá máme 2 a k obom najradšej používame softbox Fomei 80 x 80 cm. Táto zostava vždy pevne stojí na profesionálnom statíve Fomei LS-10B.

Fomei LED bar RGB 25

Neoddeliteľnou súčasťou nášho štúdia je náš „svetelný meč“. Najobľúbenejšie svetlo našej hlavnej fotografky Miriam. Svieti všetkými farbami spektra RGB a nezaostáva ani vtedy, keď treba dosvietiť klasickým bielym svetlom. To zvláda od ľadovej žiarivkovej bielej až po zlaté svetlo sviečky. Vďaka tomuto svetlu dokážeme dotvoriť svetelnú atmosféru presne tak, ako potrebujeme.

Fomei LED mini RGB 12

Toto svetlo je menší brat už spomínaného svetelného meča. Má všetky jeho „vychytávky“ a je veľkosti smartfónu. Všetko má svoje ale. Pre svoju veľkosť má oproti LED bar RGB 25 iba polovičný výkon. Asistuje teda tam, kde sa LED bar pre svoje rozmery nezmestí.

Kam to uložiť?

SD – Lexar Professional

V Portrétove používame iba overené karty Lexar Professional. S touto značkou fotia milióny profesionálnych fotografov po celom svete a ani nás nikdy nesklamala. No nikdy nič nenechávame na náhodu, a preto nikdy nefotíme s kartou staršou než rok. Vždy radšej fotíme na veľa malých kariet ako jednu veľkú. Preto ak by sa nešťastnou náhodou s kartou niečo stalo, nikdy neprídeme o všetky fotografie z fotenia.

Nakoniec to najväčšie

Fomei – stand background kit

Pri každom fotení ponúkame klientovi aj jednofarebné pozadie. Vždy používame pozadie papierové. Netreba ho žehliť, ani prať a vždy je rovné. Kupujeme ho v 11 metrových roliach, a teda ak sa znečistí alebo pokrčí, táto jeho časť sa jednoducho odreže a môžeme fotiť ďalej. Pozadia máme v dvoch šírkach, a to 1,35 m alebo 2,7 m. Pozadie pevne podopiera Fomei LS-10B.

Papierové pozadia od firmy Fomei sa neustále míňajú a my ich preto neustále dokupujeme. Z tohto dôvodu nemusíme mať vždy všetky „skladom“. Ak sa na fotení dohodneme v dostatočnom predstihu, chýbajúce pozadie doobjednáme. Vybrať si môžete z nasledujúcich farieb.

Black

Charcoal

Storm Grey

Artic White

Oxford Blue

Ceramic Blue

Lagoon

Larkspur

Spruce Green

Apple Green

Chromagreen

Summer Green

Sulphur

Sunflower

Mandarin

Cherry

Chestnut

Peat Brow

Carnation

Crimson

Avatar photo
Jakub Hostačný

Moje meno je Jakub Hostačny a fotografii sa venujem od malička. Ako dieťa som od otca dostal svoj prvý fotoaparát SMENA 8M a ten som niekoľko rokov nepustil z ruky. Neskôr som u deda v skrini našiel expozimeter a aj ten patril k jednej z mojich najobľúbenejších hračiek.

Neskôr, keď prišlo na voľbu vzdelania, z fotografie sa stal viac ako koníček. Fotografiu som sa rozhodol študovať pod pedagogickým dozorom Rudolfa Lendela, Petry Cepkovej a Jozefa Sedláka.

Po ukončení štúdia som sa začal fotografii venovať profesionálne. Po rokoch zdokonaľovania sa a skúšania stále niečoho nového som sa našiel v reportážnej a produktovej fotografii.