Ako vybrať svadobného fotografa?

Svadba je pre dvojicu najkrajším okamihom v ich vzťahu, a preto je dôležité si tento deň niekedy pripomenúť, najmä nádhernými fotografiami. Výber svadobného fotografa však nie je jednoduchý. Krásne svadobné fotografie v portfóliu má predsa každý, tak načo sa ešte zamerať? Spísali sme pre Vás najdôležitejšie body, ktoré Vám tento dôležitý výber uľahčia.

1. Aký štýl fotenia Vám vyhovuje?

Možno o tom ani neviete, ale fotiť svadbu sa dá rôznymi spôsobmi. Podrobne rozobrať každý štýl svadobnej fotografie so všetkými pozitívami a negatívami by vyšlo na ďalší článok. V skratke môžeme povedať, že dva najdôležitejšie štýly sú: portrétny a reportážny.

Portrétna fotografia zachytáva krásu nevesty, dokonalý oblek ženícha a zasnené zamilované pohľady. Fotografie sú síce krásne, ale väčšinou pôsobia strojene. Reportážna fotografia naopak pôsobí prirodzene, zachytáva pravé emócie, napríklad radosť, šťastie alebo dojatie. A nie každý fotograf zvládne oboje. Ak sa Vám teda páčia obidva štýly, neznamená to, že si musíte vybrať iba jeden. V Portrétove sme fotografi dvaja. Jeden fotí portréty a druhý reportáž.

Portrét

Reportáž

2. Stačí, keď je fotograf iba jeden?

Jednoznačná odpoveď asi neexistuje, no naše odporúčanie znie, že nie. Aj svadobný fotograf je len človek a ak fotí celú svadbu sám, môže sa ľahko stať, že mu ujde niektorý dôležitý moment. napríklad prvý novomanželský bozk. Stáva sa, že po tomto bozku počuť fotografa: „prosím, ešte jednu pre fotografa“. Dôvodov môže byť niekoľko, verte, že nie vždy je to jeho chybou fotografa, ale v každom prípade, žiadna nevesta si neželá na svadobnej fotke druhý bozk.

Ak máte na svojej svadbe fotografov dvoch, riziko, že na Vašich svadobných fotografiách bude chýbať niektorý z dôležitých momentov, eliminujete takmer na nulu. Takisto budete mať fotky z rôznych uhlov pohľadu. Jeden fotí portréty a detaily, druhý fotograf zachytí celú atmosféru a priebeh svadby.

Dôvodov je samozrejme viac, preto tejto téme venujeme samostatný článok.

Zopár dôvodov, prečo fotíme svadbu dvaja?

Čítajte ďalej

3. Koľko potrvá, kým dostanem finálne fotografie?

Predtým, ako sa rozhodnete pre svadobného fotografa sa uistite, že má dostatok času nielen na fotenie, ale aj na post-produkciu. Dopredu sa s ním dohodnite, kedy Vám dodá finálne fotografie ,aby Vám jeho termín vyhovoval. My v Portrétove sa snažíme odovzdať finálne fotografie najneskôr do 3 týždňov.

4. Budú všetky moje fotografie vyretušované a upravené?

Upravené a vyretušované fotografie by mali byť samozrejmosťou. Pre istotu sa však dopredu opýtajte svadobného fotografa, pre ktorého ste sa rozhodli. My v Portrétove všetky odovzdané fotografie vždy vyretušujeme a upravíme.

5. Mal by Vám fotograf sedieť aj ako človek?

Samozrejme. Je to veľmi dôležité. Nato, aby boli Vaše fotografie krásne a plné emócií je potrebné, aby ste sa cítili príjemne. To by však nebolo možné, ak by ste sa v spoločnosti fotografa nedokázali uvoľniť, prípadne ak by ste sa cítili dokonca nepríjemne. My si na vzťahu s našimi klientami zakladáme. Svadobnému foteniu predchádza minimálne jedno stretnutie, na ktorom sa zoznámime a porozprávame, najmä o Vašich očakávaniach a záľubách. Tieto cenné informácie nám nesmierne pomôžu pri výbere miesta fotenia, pri výbere póz a podobným detailom, vďaka ktorým budú Vaše fotografie nielen dokonalé, ale aj Vás budú vystihovať. Svadobný fotograf je tiež aj hosťom na Vašej svadbe. Bude fotiť nielen nádhernú nevestu a ženícha, ale aj svadobčanov.

6. Akú techniku by mal mať svadobný fotograf?

Svadobné fotenie je veľmi náročná disciplína, a to nielen pre fotografa, ale aj pre jeho foto techniku. Fotoaparáty svadobných fotografov musia často znášať nepriaznivé počasie, rýchle výmeny objektívov v nie ideálnych podmienkach, baterky a SD karty musia zvládnuť tisíce fotografií za jeden deň.

Preto by fotoaparáty, objektívy a všetko príslušenstvo malo byť hlavne spoľahlivé. No aj ten najspoľahlivejší pristroj sa môže pokaziť. Správny svadobný fotograf by preto mal mať všetko minimálne dvojmo. Dve telá fotoaparátu, dva objektívy, aspoň dve baterky a ani dve nabíjačky nie sú na škodu. Ak sa čokoľvek pokazí, fotograf iba vymení pristroj za druhý a môže fotiť ďalej.

Každý svadobný fotograf, má inú obľúbenú techniku, niektorí k svojej práci vyžadujú kvalitný blesk, aby každá fotka bola dobre presvetlená, iní, ako napríklad my v Portrétove, používajú radšej svetelné objektívy, aby im blesk nepokazil atmosféru.

Akú foto-techniku používame my v Portretovo.sk?

Čítajte ďalej

7. Vie Vám svadobný fotograf odporučiť miesto na fotenie?

Nie je výnimkou, že Vaša svadba sa bude konať ďalej od Vášho domova a vy tak nemusíte poznať okolie. Svadobný fotograf by v takom prípade mal vedieť odporučiť miesto, kde fotiť svadobné portréty. Ideálne by to malo byť miesto, ktoré dobre pozná, vie, kedy bude aké svetlo a iné miestne špecifiká. Takisto by mal mať záložný plán pre prípad zlého počasia.

O tých najkrajších miestach na fotenie svadobných portrétov pripravujeme samostatný článok.

8. Umožní Vám fotograf fotiť svadobné portréty v iný deň ako svadobný?

Nie je to bežné, no ak je to možné a máte čas, je vždy lepšou voľbou fotiť svadobné portréty inokedy ako v deň svadby. Nemusíte sa spoliehať na pekné počasie, môžete si dôkladnejšie vybrať miesto fotenia, netlačí Vás čas, aby ste stihli obrad. Overte si preto, či má Váš svadobný fotograf možnosť prísť dvakrát.

Aj o tom, prečo nefotiť svadobný portrét v deň svadby pre Vás pripravujeme celý článok.

9. V akej kvalite dostanem finálne fotografie?

Aj na tom sa treba so svadobným fotografom dopredu dohodnúť. Digitálna fotografia nesie so sebou veľa technických pojmov, ktorým nemusíte rozumieť. To, že fotograf fotí fotoaparátom, ktorý má 22 Mpx Vám v konečnom dôsledku nepovie vôbec nič. Viac Vás zaujíma rozmer, v akom si môžete bez straty kvality vytlačiť fotografie, napríklad na veľmi obľúbené plátno.

V Portrétove štandardne odovzdávame fotografie v tej najvyššej možnej kvalite, ktorú formát JPG umožňuje. Fotografie nezmenšujeme a posielame ich v plnom rozlíšení. To znamená, že väčšinu nami odovzdaných fotografií si môžete nechať vytlačiť až do rozmeru 90 cm x 60 cm. Niekedy sa aj nám stane, že fotografiu treba orezať a vtedy si ju môžete vytlačiť až do rozmeru 60 cm x 40 cm bez straty kvality.

Ak sa rozhodnete pre tlač svojich fotografií, aj v tomto by Vám mal byť fotograf nápomocný. Každý fotograf dal za svoj život vytlačiť určite viac fotografií ako Vy. Mal by teda vedieť, v ktorom „fotolabe“ budú Vaše fotografie čo najvernejšie vystihovať zamýšľané farby a svetlo.

10. Ako prebieha triedenie fotografií?

Vo všeobecnosti sú ponúkané dve možnosti. Buď spraví výber najlepších fotografií sám fotograf, alebo Vám pošle náhľad miniatúr všetkých fotografií a si sami vyberiete tie, ktoré si prosíte upraviť. Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj nevýhody. Rozhodne nie každý fotograf Vám ponúkne obe cesty. Preto si treba premyslieť, čo Vám viac vyhovuje a dohodnúť si spôsob triedenia fotografií dopredu.

Bonus na koniec: Zveriť fotenie svadby kamarátovi alebo rodine?

Deje sa to bežne a nie je na tom nič zlé. Nie každý pár požaduje vysoko kvalitné fotografie. Dokonca aj kamarát môže byť profesionálny fotograf, ktorý spraví krásne fotografie za zlomok ceny alebo dokonca zadarmo. No svadobný fotograf má na svadbe mnoho úloh. A žiadnou z nich nie je zabávať sa. Preto neodporúčame dať túto úlohu niekomu zo svadobčanov, pretože sa bude príliš sústrediť na fotografie a samotnú svadbu si vôbec neužije.

Avatar photo
Miriam Lorelai Hostačná Müllerová

Volám sa Miriam Lorelai Hostačna Müllerová a som fotografka. Zo všetkého najradšej fotím portréty, milujem zachytávať tie momenty, ktoré sa už nikdy nevrátia, no vyčarujú nám úsmev na tvári a teplo v srdiečku, keď si ich vybavíme.